صفحات خورشیدی

 • صفحات خورشیدی (پانل فتوولتائیک)

صفحه خورشیدی از مونتاژ سلول های خورشیدی بوجود می آید. صفحه های خورشیدی انرژی نورانی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. صفحات خورشیدی، از ترکیبات نیمه هادی ساخته شده اند که وظیفه آن ها تبدیل انرژی نورانی خورشید به انرژی الکتریکی می باشد. این صفحات با نام فتوولتائیک (PhotoVoltaic) یا سولار (Solar) شناخته می شوند.

صفحات فتوولتائیک از نظر تکنولوژی به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

 1. صفحات فتوولتائیک پلی کریستال (Photovoltaic Polycrystalline Panels)
 2. صفحات فتوولتائیک مونو کریستال(Photovoltaic Monocrystalline Panels)
 3. صفحات فتوولتائیک نواری (Thin Film)

اخبار اخیر حاکی از آن است که دانشمندان در حال استفاده از تکنولوژی با یک ساختار آرایه ای متفاوت هستند که چهار برابر تاثیرگذارتر و سه برابر ارزانتر از سلول های خورشیدی فعلی می باشد. این تکنولوژی در مرکز تکنولوژی رویال ملبورن (RMIT) توسعه یافت و توسط یک شرکت با نام تکنیک خورشیدی به تولید تجاری رسید. هر واحد خورشیدی از 9 فرورفتگی تشکیل شده است که با ساختاری از لنزهای اکریلیک و دیواری بازتابنده که اشعه های خورشیدی را در سلول های فتوولتائیک متمرکز می کند، تهیه شده است. این کار تعداد سلول های PV را به تعداد 75 درضد کاهش می دهد. تکنیک خورشیدی می گوید پنلهای خورشیدی می توانند با یک چهارم هزینه های پنلهای معمولی انرژی و گرمای یکسانی تولید کند. این مدل پنل باید ده نمونه آزاد برای تست و آزمایش داشته باشد و به عنوان یک نمونه متفاوت در سراسر دنیا شناخته شود.

این پنل ها در سال 1392 توسط سید محمد مهدی حسینی دانشجوی رشته الکترونیک در مقطع کارشناسی از استان کهگیلویه و بویراحمد شهرستان یاسوج متحرک گشت. با این کار از تمام  انرژی خورشیدی در تمام طول روز استفاده می شود. این روش قبلا به ثبت رسیده بود اما در این اختراع هزینه به شدت کاهش یافته و دستگاه کاملا هوشمند و دقیق شده است. با این جهش در ساخت پنل ها می توان ماکزیمم توان را در اختیار داشت.

 • تفاوت سلول خورشیدی با صفحه خورشیدی چیست؟

از نظر عملکرد تفاوتی ندارند. از کنار هم قرار دادن تعدادی سلول خورشیدی (PV Cell) یک ماژول خورشیدی (PV Module) ساخته می شود. از قرار دادن چند ماژول خورشیدی در کنار هم یک صفحه خورشیدی (PV Panel) ساخته می شود که عموما در مصارف بزرگ ردیف های زیادی از صفحات خورشیدی در کنار هم قرار می گیرند و یک سری خورشیدی (PV Array) را تشکیل می دهند.

 • سیستم های خورشیدی (PhotoVoltaic) بر اساس نحوه استفاده به دو دسته تقسیم می شوند:

1- متصل به شبکه (on Grid)

2- مستقل از شبکه ( off Grid)

** مزایا ==>

 • عدم نیاز به شبکه سراسری
 • عدم نیاز به سوخت
 • آلودگی صوتی ندارد
 • برای تولید برق نیاز به آب ندارد
 • سازگاری با محیط زیست

** معایب ==>

 • بالا بودن هزینه سرمایه گذاری اولیه
 • وابستگی به تغییرات تابش خورشید در طی روزها و ماههای مختلف