یک لامپ خورشیدی ارزان بسازید

با مطالعه این مطلب می توانید یک لامپ خورشیدی ساده، ارزان و بادوام برای بالکن، حیاط یا ورودی خانه تان بسازید.آموزش‌های زیادی برای ساخت انواع لامپ‌های خورشیدی در اینترنت وجود دارد و حتی خود شما هم می‌توانید یک روش ساخت تدوین کنید. اما این ساختنی با هدف حداکثر صرفه جویی در هزینه‌ها در کنار حفظ کارایی لامپ خورشیدی طراحی شده است.

گام اول : وسایل موردنیاز

 • یک پنل خورشیدی به همراه مبدل – بهتر است یک پنل خورشیدی 5 واتی و با قاب آلومینیومی‌محکم، شیشه مقاوم در برابر دما و پشتی مقاوم تهیه کنید. این نوع پنل خورشیدی بهترین یا بدترین پنل خورشیدی نیست بلکه پنلی است که برای این ساختنی ایده آل است.
 • یک باتری چرخه عمیق (deep cycle) 12 ولتی – بهتر است از باتری استفاده کنید که با اسید سرب مهر و موم شده باشد.
 • یک بلوک ترمینال 12 ولتی
 • دو عدد سوئیچ 12 ولتی
 • یک لامپ LED 12 ولتی – این لامپ را برای منبع نور خارجی است که بهتر است کمتر از 5 وات باشد.
 • یک لامپ LED 12 ولتی – این لامچ منبع نور داخلی خواهد بود.
 • دو عدد فیوز ماشین و فیوز هولدر – که متناسب با اندازه سیستم خورشیدی تان باشد.
 • نوار هیت شرینک – اندازه نوار باید متناسب با سایر قطعات باشد.
 • کمی‌درزگیر – برای پوشاندن قسمت‌های باز لامپ خورشیدی.
 • یک کیت نصب پنل خورشیدی – از این کیت برای نصب پنل روی سقف استفاده خواهید کرد. اگر این کیت را پیدا نکردید، می‌توانید خودتان با چند پیچ و چند تکه فلز آن را بسازید.
 • کمی‌سیم برای سیم کشی 12 ولتی – ممکن است کیتی که می‌خرید سیم نداشته باشد.

ابزار موردنیاز

 • سیم لخت کن
 • پیچ گوشتی و ابزار مناسب برای باز کردن پیچ‌های ریز
 • هویه و لحیم
 • کبریت یا فندک برای هیت شرینک
 • دریل و انواع مته برای نصب پنل
 • انواع انبردست

گام دوم: نکاتی قبل از آغاز ساخت

در این ساختنی بیش از هر چیز با سیم‌ها سر و کار خواهید داشت

اگر تابحال پروژه‌های الکتریکی را تجربه نکرده اید این ساختنی نقطه خوبی برای آغاز است. کل این سیستم 12 ولتی است و برای ترکیب با سیستم خانگی شما بسیار ایمن است. الکتریسیته در واقع جریانی است که از قطب مثبت به سمت قطب حرکت میکند. این جریان الکتریسیته با رسیدن به سوئیچ متوقف می‌شود. وقتی سوئیچ روشن می‌شود، جریان الکتریسیته به از لامپ عبور میکند و آن را روشن میکند و دوباره به سمت منفی باتری برمی‌گردد. به همین خاطر باید همیشه حواستان به قطب‌های منفی و مثبت باشد. معمولاً این قطب‌ها با رنگ علامت گذاری می‌شوند؛ رنگ سبز منفی و رنگ قرمز مثبت است.

در مراحل مختلف پروژه باید سیم‌ها را تغییر شکل دهید و پیرایش کنید. چون نمی‌خواهیم هزینه‌های پروژه افزایش یابد، لازم است برخی از کانکتورها را خودمان با هیت شرینک و لحیم بسازیم. اگر تابحال با هیت شرینک کار نکرده اید، کمی‌روی سیم‌های بدرد نخور تمرین کنید. وقتی نوار هیت شرینک را روی سیم‌ها بگذارید و حرارت بدهید، نوار جمع میشود و سیم‌ها را کنار هم قرار می‌دهد. باید دقت کنید که هیت شرینک را بیش از حد گرم نکنید.

گام سوم : پنل خورشیدی را نصب کنید

محل نصب پنل خورشیدی و زاویه آن به موقعیت خانه و سقفی که پنل را روی آن نصب می‌کنید، بستگی دارد. پنل را طوری قرار دهید که رو به نور خورشید باشد . میزان انرژی خورشیدی ذخیره شده تا حد زیادی به محل نصب پنل خورشیدی بستگی دارد. پس در انتخاب محل نصب پنل خورشیدی دقت کنید و راهنماهای مربوطه را بخوانید.

بعد از اینکه درباره محل نصب پنل تصمیم گرفتید، با استفاده از راهنمای کیت نصب پنل خورشیدی را نصب کنید. بخاطر داشته باشید که باید پنل را روی سقف نصب کنید. با استفاده از واشر لاستیکی و کمی‌درزگیر می‌توانید درزها را کاملاً بپوشانید. بهتر است پنل خورشیدی را نزدیک جایی که کنترلر شارژر و باتری قرار دارد، نصب کنید.

اگر خودتان کیت نصب را طراحی می‌کنید از قطعاتی استفاده کنید که با اندازه و محل نصب پنل خورشیدی تناسب داشته باشند. مخصوصاً پیچ‌ها باید به اندازه ای بلند باشند که پنل را کاملاً سفت کنند. بین اتصالات را هم با درزگیر بپوشانید تا رطوبت در آنها نفوذ نکند.

گام چهارم : کنترلر شارژ و باتری را نصب کنید

کنترلر شارژ و باتری را نزدیک سقف و جایی که پنل خورشیدی را نصب کرده اید، قرار دهید. با اینکار طول سیم‌ها کمتر میشود و سیستم هم کاملاً در دسترس تان خواهد بود. دقت کنید که سیم‌ها نباید بیش از حد کوتاه باشند.

گام پنجم : پنل کنترل را بسازید

پنل کنترل را باید جایی قرار دهید که همه اجزای سیستم به هم متصل می‌شوند. بسته به نوع قطعاتی که انتخاب کرده اید کار نصب پنل کنترل میتواند ساده یا پیچیده باشد.

برای ساخت پنل کنترل می‌توانید از یک تکه چوب استفاده کنید و با دریل چند سوراخ برای سوئیچ‌ها روی آن ایجاد کنید.

پشت این پنل باید بلوک ترمینال را نصب کنید و یک سیم از سمت پریز کنترلر شارژ یا مستقیماً از باتری به آن بکشید. پنل کنترل با هر دو شیوه سیم کشی کار میکند اما بهتر است سیم را مستقیماً از باتری بکشید.

در تصاویر بالا می‌توانید یکی از شیوه‌های اتصال پنل کنترل به سیستم را ببینید. بعد از ساختن پنل کنترل سیم‌ها را از آن عبور دهید و در نهایت هم سیم‌ها را بهم لحیم کنید و با نوار هیت شرینک بپوشانید. استفاده از بلوک ترمینال ایمن تر است و تغییر اندازه آن هم ساده تر است.

گام ششم : لامپ خارجی را سیم کشی کنید

این لامپ‌ها معمولاً برای چراغ ماشین کاربرد دارند. لامپ‌های LED 12 ولتی موجود در بازار بسیار متنوع هستند و شما باید مدلی را انتخاب کنید که با نیاز و بودجه تان همخوانی داشته باشد. در ضمن توصیه می‌کنیم از لامپ‌های ضد آب استفاده کنید.

یک سوراخ کوچک برای سیم‌ها ایجاد کنید و سیم را از آن عبور دهید. اگر سوراخ برای سیم‌ها بزرگ بود کمی‌درزگیر هم اطراف آن بزنید. سپس سیم را به یکی از سوئیچ‌ها وصل کنید.

گام هفتم : لامپ داخلی را سیم کشی کنید

لامپ داخلی را هم به سیستم اضافه کنید

لازم نیست لامپ‌های داخلی ضد آب باشند اما بهتر است به اندازه لامپ‌های خارجی مقاوم باشند. راحت ترین راه استفاده از یک لامپ LED 12 ولتی 3 واتی و یک سوکت سرامیکی Bi-Pin است. البته خیلی فرقی نمی‌کند از چه نوع لامپ و سوکتی استفاده کنید و می‌تواند مدل و اندازه آن را تغییر دهید.

سیم‌ها را بهم وصل کنید و آنها را به سوئیچ دوم وصل کنید. می‌توانید لامپ را داخل یک حباب قرار دهید یا با هر چیزی که دم دست دارید یک محفظه برای آن بسازید. بهتر است همینکار را برای لامپ بیرونی هم بکنید و یک محفظه برای آن بسازید.

گام هشتم : توصیه‌های ایمنی

محل برش سیم و محل قرار گرفتن فیوز در تصویر مشخص شده است

برای ایمن شدن لامپ خورشیدی باید دو فیوز درون خطی به آن اضافه کنیم. اینکار را وقتی انجام دهید که همه اجزا را ساخته اید و مطمئن شده اید سیم کشی‌ها و لامپ‌ها درست کار می‌کنند. برخی از افراد برای سیستم‌های 12 ولتی از فیوز استفاده نمی‌کنند اما اضافه کردن فیوز به چنین سیستم‌هایی عمر سیستم و قطعات آن را افزایش می‌دهد.

علاوه بر خود فیوزها باید فیوز هولدرهای 12 ولتی – مثل آنچه در ماشین استفاده میشود – هم سفارش دهید. اولین فیوز را بین باتری و کنترلر شارژ قرار دهید. حتی باتری‌های کوچک (مثل 20Ah) حداکثر جریان بالایی دارند که به کنترلر شارژ آسیب میزند. بنابراین اگر از کنترلر 20A استفاده می‌کنید باید از فیوز 20Amp استفاده کنید. این فیوز میتواند یک قطع کننده مدار (DC) یا یک فیوز ماشین معمولی باشد. این نوع فیوزها انواع مختلفی دارند و شما میتواند از هر کدام آنها استفاده کنید.

در قسمت خروجی هم باید از فیوز استفاده کنید؛ به این ترتیب که یا بین کنترلر (یا باتری) و هر سه لامپ یک فیوز بگذارید یا بین کنترلر و هر کدام از لامپ‌ها فیوز جداگانه بگذارید. اگر به فکر کاهش هزینه‌ها هستید از یک فیوز استفاده کنید اما همه سیم کشی‌ها باید درجه بندی جریان آن فیوز را قبول کنند. اگر از فیوزهای بیشتر استفاده کنید می‌توانید از کابل‌های نازک تر استفاده کنید اما سیم کشی سخت تر و هدر رفت انرژی بیشتر می‌شود.

لامپ خورشیدی آماده است

ما سعی کرده ایم لامپ خورشیدی بسازیم که در ارزان، ساده و مقاوم باشد و در عین حال کارایی و کیفیت آن هم کاهش نیابد. اگر نیاز به سیستم‌های روشنایی بزرگتری دارید می‌توانید براحتی همین سیستم را گسترش دهید. می‌توانید با همین پنل خورشیدی یک رشته LED 12 ولتی هم به سیستم اضافه کنید تا در شی حیاط تان را روشن تر کند. هر لامپی که می‌خواهید به سیستم اضافه کنید این نکته را در نظر داشته باشید که باید 12 ولتی باشد و وات آن پایین باشد تا انرژی خورشیدی کمتری استفاده کند.

پنل خورشیدی قلب این سیستم و البته گرانترین قطعه است. با همین پنل خورشیدی می‌توانید چندین ساعت روشنایی داشته باشید و نیازهایتان در طول شب را برطرف کنید. اگر می‌خواهید از لامپ خورشیدی در طول روز هم استفاده کنید باید پنل بزرگتری انتخاب کنید تا شارژ دوباره آن خیلی طول نکشد. با افزایش تعداد باتری‌ها فضای ذخیره انرژی هم افزایش می‌یابد اما هزینه تمام شده پروژه را بیشتر هم میکند. البته اینکار ضرورت چندانی ندارد و تاثیر زیادی روی کارایی سیستم نمی‌گذارد.

می‌توانید با اضافه کردن یک مبدل به سیستم، امکان وصل کردن سایر وسایل الکتریکی را هم فراهم کنید. با اضافه کردن یک پریز USB یا یک فندک 12 ولتی ساده امکان اتصال دستگاه‌های بیشتری را به سیستم فراهم کنید. برخی از کنترلرهای شارژ یک ابزار مانیتور هم دارند که به شما نشان می‌دهد چه مقدار الکتریسیته دیگر در اختیار دارید. پیشنهاد ما این است که نگذارید ذخیره باتری‌ها به کمتر از 20 درصد برسد. می‌توانید یک سوئیچ تشخیث حرکت را هم به سیستم اضافه کنید تا با نزدیک شدن شما لامپ‌ها بصورت خودکار نزدیک شوند.

امیدواریم بتوانید با این ساختنی ساده از نعمت انرژی‌های پایدار و البته مجانی استفاده کنید.